LandArt toekomstbestendig maken
Nieuw initiatief wil kunst in Brabant blijvend de ruimte geven
December 2025

Lia Stravens aan de oevers van de Reusel waar het voor haar ooit begon
Zeventien jaar terug, in 2008, ontstond er een bijzonder initiatief om kunst in de buitenruimte te tonen en zo de verbinding tussen kunst en natuur te leggen. Het was de Diessense Lia Stravens die de stichting LandArt Diessen oprichtte waarmee ze een podium creëerde om kunst de (buiten)ruimte te geven. Al in het eerste jaar liepen meer dan 3000 bezoekers de LandArt route die toen nog in de Turkaa in Diessen gehouden werd, startend langs het beekje De Reusel in de achtertuin van Lia.
Vanaf 2020 ging LandArt Diessen verder als LandArt Brabant en werd er ook buiten Diessen Land Art georganiseerd: in 2021 in Wintelre en in 2023 in Knegsel.
Maar hoe bestendig kunst is, zo fragiel kan het leven zijn. Lia’s zoon Walter werkt met het bestuur van LandArt Brabant aan het voortbestaan van de mooie LandArt erfenis die zijn moeder achterliet nadat ze eerder dit jaar na een kort ziekbed overleed.
De gedachte om kunst op een natuurlijke en laagdrempelige manier toegankelijk te maken werd in 2008 al meteen door het publiek omarmd. Ook de kunstenaars reageerden enthousiast op het initiatief en de stichting LandArt had dan ook geen enkele moeite om een mooie lijst van kunstenaars samen te stellen.
Maar hoe mooi alle LandArts ook waren, successen uit het verleden zijn geen garantie voor de toekomst.
“We willen LandArt nu een blijvend karakter geven om zo het mooie initiatief van mijn moeder toekomstbestendig te maken,” zegt Walter. Hij woont op dit moment zelf niet in Brabant, maar groeide er wel op en heeft er nog veel binding mee. “Na het overlijden van mijn moeder leek het project wat bezig was met het vastleggen van de LandArt ervaringen stil komen te liggen. Ik weet wat het voor haar betekende en vooral wat het haar deed als ze telkens weer de verbinding kon leggen tussen kunst en natuur. Vooral het feit dat het zoveel mensen raakte en dat die er door in beweging kwamen. Het bleek in vele opzichten een verbindend initiatief te zijn.”
Het nieuwe bestuur van LandArt Brabant - waarin naast Lien Lavrijssen nu ook Joyce Sengers en Ria Bernards hebben plaatsgenomen – houdt zich bezig met de vraag op welke wijze LandArt langdurig kan voortbestaan en een maximale toegevoegde waarde kan hebben. Het bestuur wordt hierin begeleid door EVO Kompas uit Oirschot.
Als start is er een visiedocument geschreven van waaruit het groepje verder borduurt. Recentelijk heeft een stakeholders bijeenkomst plaatsgehad, waarin kunstenaars, ondernemers, en allerlei anderen die vanuit verschillende invalshoeken input op de toekomst van LandArt hebben geleverd.
“We gaan ervan uit dat er in de nabije toekomst ergens in Brabant weer een LandArt plaats kan vinden,” kijkt Walter vooruit. “We willen ons nog niet vast pinnen op een datum of locatie want er is nog niets concreet. We willen het toekomstige initiatief wel graag blijven verbreden naar heel Brabant, waar het ook een verbinding zou kunnen vormen met andere stromingen. Denk bijvoorbeeld aan initiatieven rond Nationaal Park Van Gogh, of samenwerking met Brabantse musea, kunstenaarsgroepen en opleidingen. Ook wordt samenwerking met bedrijven die meer impact willen maken niet uitgesloten, om zodoende een zo breed mogelijk draagvlak voor ‘LandArt 2.0’ te kunnen creëren. Daarbij worden alle ideeën, hulp en suggesties van harte verwelkomd.
Meer info op www.landartbrabant.nl